FOTOVOLTAIKA SVÉPOMOCÍ

Fotovoltaika svépomocí ano či ne?

Český člověk je především kutil a dokáže nevídané věci.

Faktem zůstává, že mnoho lidí si svůj dům staví svépomocí, už jen z toho prostého důvodu, že výrazně ušetří a hlavně ví, co buduje a jaké materiály používá a leckdy se řeší opravdu každá koruna.

Častým dotazem zákazníků je:

Mohu si postavit fotovoltaickou elektrárnu svépomocí, když už jsem si postavil celý dům, sám si udělal elektriku, vodu topení, proč bych si nemohl udělat FVE svépomocí, přece to není raketoplán?

My říkáme: Mohl, proč by ne, ovšem je zapotřebí vědět co dělat, s kým dělat (elektro + příslušná oprávnnění) a jak postupovat, aby se nepřišlo o nárok na dotaci, tedy nelze úplně v celém rozsahu, ale ve významné části ano

V zásadě je nutné pamatovat na základní jednoduchá pravidla:

Fotovoltaickou elektrárnu a celé řešení musí navrhnout někdo, kdo s tím má zkušenost, rozumí tomu a ví co dělá a má na to oprávnění.

Zapojení FVE zařízení může provést pouze osoba s patřičným vzděláním a pokud je žádáno o dotaci, pak odborné práce na FVE musí být provedeny osobou, která disponuje profesní kvalifikací podle §10d zákona o hospodaření energiemi č. 406/2000 Sb


Dle výše uvedeného zákona, §10d odst. (2): „Osoba oprávněná provádět instalaci je povinna zajistit výkon odborných činností spočívajících v instalaci vybraných zařízení vyrábějících energii z obnovitelných zdrojů pouze fyzickými osobami, které jsou držiteli osvědčení o profesní kvalifikaci pro příslušnou činnost podle zákona o uznávání výsledků dalšího vzdělávání ne staršího než 5 let.“
V praxi by mělo být přihlédnuto k rozsahu kompletační činnosti.

Samotná příprava instalace, protažení kabelů, jiné než elektromontážní práce apod. nejsou nezbytně odbornou činností ve smyslu tohoto ustanovení, za takovou je nutno považovat zejména práce uvedené v kvalifikačním standardu: https://www.narodnikvalifikace.cz/kvalifikace-413-Elektromonter_fotovoltaickych_systemu .

Udělat si FVE z výzamné části svépomocí lze!
ZÍSKEJTE NEZÁVAZNOU NABÍDKU

Energie se zdražováním nečekají, vy byste neměli taky!

Čím dříve se nám ozvete, tím dříve se osvobodíte od závazků drahé energie a budete moct snížit svoje náklady až na nulu.

Každá zakázka je pro nás výzvou a my máme výzvy rádi. Staňte se i Vy naším spokojeným zákazníkem

FAQ

Často kladené otázky

1. Ušetříte za elektřinu – díky vlastní výrobě elektřiny snížíte množství elektřiny, které nakupujete od svého dodavatele.
2. Získáte dotaci až 50 % z ceny – konkrétní výše dotace závisí na zvoleném řešení.
3. Investicí se chráníte se před inflací – přemýšlíte nad instalací fotovoltaické elektrárny? Právě teď je vhodná doba investovat naspořené prostředky, aby neztrácely hodnotu.
4. Nepocítíte zdražování elektřiny – cenu elektřiny, kterou si sami vyrobíte, Vám nikdo nezmění.
5. Díky baterii se nemusíte bát výpadků elektřiny – i při případném blackoutu Vám díky vlastní výrobě a uskladnění elektřiny budou fungovat důležité spotřebiče.
6. Prodáte přebytky – pokud bude Vaše baterie naplněná, ani tak o vyrobenou elektřinu nepřijdete. Prodáte ji do sítě za tržní výkupní cenu.

V současné době přijímáme objednávky pro termín realizace březen/duben 2023